CZY SKÓRA TŁUSTA MOŻE BYĆ SUCHA?

 Większość książkowych podziałów dzieli skórę na: suchą, tłustą i mieszaną. Podział ten wydaje się dość logiczny i przejrzysty ale niestety w naturze nic nie jest tak jednoznaczne.

 Skóra to narząd, który łącznie z warstwa podskórną waży prawie 20 kg. Pełni bardzo różne funkcje życiowe taki jak choćby funkcja wydzielnicza, wydalnicza, ochronna, termoregulacyjna. Powszechnie jednak gdy mówimy o skórze skupiamy się głównie na twarzy i aspekcie estetycznym. Naszym celem jest gładka jędrna skóra bez poszerzonych porów oraz przebarwień a przede wszystkim bez efektu świecenia.

 Skóra ma dość skomplikowaną wielowarstwową budowę a w jej strukturach znajdują się między innymi gruczoły łojowe odpowiedzialne za produkcje sebum czyli łoju skórnego - często znienawidzonego przez nastolatków. Niestety okresie dojrzewania w wyniku przemian hormonalnych produkcja sebum staje się bardzo wzmożona. U niektórych osób ta nadprodukcja łoju skórnego zostaje na dłużej i nawet jako osoby dorosłe borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem skóry.

 Zmorą każdej tłustej skóry jest nadmierne świecenie się a więc wszystkie działania kosmetyczne i pielęgnacyjne są skierowane na skuteczne usunięcie jego przyczyny czyli nadmiaru sebum. I tu zaczyna się problem ponieważ nie ma możliwości częściowego usunięcia sebum tak aby nie uszkodzić warstwy hydrolipidowej czyli tak zwanego płaszcza lipidowego. To właśnie płaszcz lipidowy jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w skórze czyli jest bardzo ważnym elementem odpowiedzialnym za prawidłowe jej nawilżenie .


 Większość kosmetyków do skóry tłustej to kosmetyki matujące zawierające glinki, krzemionki tlenek cynku. Ich działanie nie polega na zmniejszeniu produkcji ale jedynie na pochłanianiu już wydzielonego na powierzchnie nadmiaru sebum. Ciągle również w pielęgnacji skóry tłustej stosuje się kosmetyki na bazie alkoholu, który to rozpuszcza sebum a w konsekwencji uszkadza warstwę lipidowa będącą elementem bariery ochronnej skóry. Skutkiem tego jest nadmierne parowania i niekontrolowana utrata wody a to przekłada się na znaczne przesuszenie skóry.


I w ten sposób mamy odpowiedź na pytanie postawione na wstępie czy skóra tłusta może być sucha? Tak oczywiści może. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji nastawionej głównie na usuwanie sebum dochodzi do nadmiernego wysuszenia skóry ponieważ skóra poprzez niekontrolowane parowanie nadmiernie traci wodę, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowego nawilżenia skóry.