Bruksizm defekt estetyczny czy problem zdrowotny?

Z wiekiem mięsień żwacz ulega przerostowi co powoduje, że nasze zęby jeszcze bardziej są zaciśnięte a w nocy nasila się zgrzytanie zębami. Bardzo często towarzyszą temu zjawisku bóle głowy, bóle ucha oraz bolesność okolicy skroniowo-żuchwowej. Problem ten nazywamy bruksizmem.

Może dojść również do uszkodzenia zębów tj. zniszczenia szkliwa, powstania wad zgryzu czy też uszkodzenia stawu skroniowo żuchwowego.

Przerośnięty mięsień powoduje też, że zmieniają nam się rysy i twarz staje się bardziej kwadratowa co nadaje jej bardziej masywny wygląd.

Jak możemy zaradzić temu problemowi? Rozwiązaniem może być zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Zastosowanie preparatu Botox lub Azzalure powoduje rozluźnienie mięśni i zniesienie napięcia całej okolicy. W nocy przestajemy zgrzytać zębami. Ustępują bóle głowy, bóle uch oraz bolesność stawu skroniowo-żuchwowego. Zabieg jest bezbolesny i nie wyklucza nas z naszej aktywności zarówno zawodowej jak i rodzinnej. Efekt utrzymują się nawet do 9 miesięcy. Regularne postarzenie zabiegu powoduje częściowe osłabienie mięśnia żwacza co powoduje wydłużenie czasu miedzy zabiegami i może spowodować znaczne osłabienie mięśnia żwacza i stałą poprawę.

Koszt jednorazowego zabiegu to 700 – 850 zł. Cena jest ustalana w zależności od wielkości mięśnia i ilości wykorzystanego preparatu.